Engelli Evde Bakım Birimi

Engelli Evde Bakım Birimi:
 
Engelli evde bakım birimimiz 30.07.2006 tarih ve 26244 sayılı Resmî Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren "Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik" uyarınca açılmış ve 2007 yılında hizmet vermeye başlamış olup; şu an İl Müdürlüğümüz Hizmet Binası dahilinde hizmet vermeye devam etmektedir.
 
Birimimizin amacı; Ekonomik yoksunluk içinde olan bakıma muhtaç %50 ve daha üstü Sağlık Kurulu Raporu bulunan "ağır özürlü" engelli bireylerin kendilerine bakan yakınlarına, daha iyi koşullarda bakımlarının sağlanması için bakım ücreti bağlamaktır. 


Engelli Evde Bakım Hizmetinden Yararlanabilmek İçin:

1.Engellinin %50 ve üzerinde engelinin olduğu ve raporun ağır engelli kısmında “Evet” ibaresinin bulunduğu sağlık kurulu raporunun olması zorunludur.

2.Engellinin bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Bakıma muhtaç engelli; yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatına devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir. Engellinin durumu, Engelli Evde Bakım Komisyonu üyeleri tarafından değerlendirilmektedir.

3.Başvurunun gelir kriterine uygun olması gerekmektedir. Buna göre engellinin ikamet ettiği hanede kişi başı düşen gelir miktarı 784,98 TL’yi geçmemelidir.