“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Kutlama Etkinliğimiz

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü" kapsamında, Valiliğimiz himayesinde Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından kutlama etkinliği düzenlendi.
 
Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan etkinliğimiz, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. İşitme engelli vatandaş Burcu Pişkin Aydın’ın konuşma yaptığı etkinliğimizde konuşmaların ardından   ‘’Engelsiz Yaşam ve Farkındalık Derneği’’ tarafından düzenlenen zeybek gösterisi ve ‘’Mavi Su Engelliler Sanat ve Spor Kulübü Derneği’’ nin düzenlediği engelli bireylerin dans gösterisi büyük beğeni topladı.
 
Ardından bir konuşma gerçekleştiren Valimiz Mahmut Demirtaş, ülke nüfusunun yaklaşık % 12'sinin engelli vatandaşlardan oluştuğunu dile getirerek  ‘‘Bize düşen görev ise, engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkânları sunmaktır. Türkiye'nin son 15 yılda Devletimizin ve Hükümetimizin insan merkezli yönetim anlayışının etkilerini, eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar, engellileri ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar atıldığını görmekteyiz.’’ dedi.
 
Ülkemizin, engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, onların sosyal ve ekonomik sıkıntılarını ortadan kaldırıp, geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak adına dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaştığını dile getiren Valimiz Mahmut Demirtaş ‘’İlimizde engelli kimlik kartı sahibi vatandaşımızın sayısı 45.892’dir. Engelli kardeşlerimize yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzce 17.280 vatandaşımıza, aylık 1.179 TL engelli evde bakım yardımı yapmaktayız. Öte yandan Adana’da Karaisalı Engelsiz Yaşam Merkezimizle birlikte, 3 Umutevi ve 7 özel bakım merkezi de bulunmaktadır. Bu merkezlerde toplam 529 engelli kardeşimize hizmet verilmektedir. ‘’ diye konuştu.
 
Programımıza katılanların oluşturduğu kortej Atatürk Caddesi'nden İstasyon Meydanı'na kadar yürüyerek burada gökyüzüne beyaz güvercinler bırakıldı.
 
Etkinliğimize, Valimiz Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Vali Yardımcımız Mehmet Seyman, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Zeynel Abidin Koç, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve engelliler katıldı.


 

 


Sonraki Sayfa: “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Kapsamında Engelli Derneklerinden Valimiz Mahmut Demirtaş’a Ziyaret

Önceki Sayfa : Kozan Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde ‘Teknoloji Bağımlılığı’ Konulu Eğitimimiz